DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 0%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

20 Bin Öğretmen Ataması Açıklaması

20 Bin Öğretmen Ataması Açıklaması

ABONE OL
22 Ekim 2016 12:55
20 Bin Öğretmen Ataması Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

20 Bin Öğretmen Ataması Açıklaması

Milliegitimhaber.com – Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 20 bin daha öğretmen ataması için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Bakan YILMAZ :

 

“40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız”

Bakan Yılmaz, bu ülke halkının demokratik, özgür ve bağımsız bir şekilde ve refah içerisinde yaşamak istediğini dile getirdi. FETÖ´nün darbe girişiminin ardından Millî Eğitim Bakanlığında ilişiği kesilen ve açığa alınan öğretmen sayıları hakkında da bilgi veren Yılmaz, şöyle konuştu: “28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızdan ilişiği kesildi. Başka ne oldu, yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor. Toplam 50 bine yakın. Ancak bizim norm fazlası 41 binin üzerinde öğretmenimiz vardı. Ne demek norm fazlası, bizim öğretmenimiz, fakat etkin olarak değerlendiremiyoruz. Dolayısıyla norm fazlası 41 bin öğretmenimizle birlikte geçen şubatta aldığımız 30 bin öğretmenimiz vardı, onlar da bu eğitim-öğretim yılında başlayacaklar. 40 bin norm fazlası, 30 bin yeni aldığımız öğretmen 70 bin. Dolayısıyla ayrılandan daha fazla öğretmen 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitim programımıza dahil olacaktır. Bu arada 20 bin öğretmeni de tekrar millî eğitim camiasına, kazandırmak için de mülakatlar, çalışmalar devam ediyor. 40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız, şubatta atadığımız 30 bin öğretmenimizi göreve başlatacağız ve 20 bin öğretmenimizi de inşallah ekim ayı içerisinde mülakatları tamamlanırsa göreve başlatacağız. İstiyoruz ki eğitimde en ufacık bir sıkıntı olmadan bu dönemi atlatalım.”

 

 “15 ülkedeki 65 okul Türkiye Maarif Vakfına devredilecek”

Türkiye Maarif Vakfı´nın kurulduğunu anımsatan Bakan Yılmaz, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 15 ülkedeki 65 okulun bu vakfa devredileceğini ifade etti. Yılmaz, FETÖ´ye ait yurt dışındaki okulların da Türkiye Maarif Vakfına devriyle ilgili çalışma yapıldığını anlatarak, “Kendi ülkesinin değerlerine ihanet etmiş yapının da yurt dışında olan okulları o devletler tarafından ´bunlar tarafından sürdürülmesine değil de Türkiye Cumhuriyeti Devleti veya hükümeti tarafından sürdürülmesini kabul ediyoruz´ diyenler yine orada okulu da alacaklardır ve Türkiye Maarif Vakfıyla devam edecek inşallah.” değerlendirmesini yaptı.

 

Eğitime 10 bin 291 yeni derslik kazandırıldı

Bu dönemde 860 özel okul açıldığını ve özel okulların devlet okulları içerisindeki payının yüzde 13,5 olduğunu, bu oranı artırmak istediklerini vurgulayan Yılmaz, 10 bin 291 yeni dersliğin eğitime kazandırıldığının altını çizdi. 498 engelli öğretmen ataması yapıldığını, mesleki ve teknik eğitime giden öğrencilerin desteklendiğini aktaran Bakan Yılmaz, “Eskiden organize sanayi bölgeleri içerisinde açılan meslekî ve teknik eğitime giden öğrencileri destekliyorduk. Şimdi organize sanayi bölgeleri dışında açılan mesleki ve teknik eğitime giden öğrencileri de eğitim konusuna bağlı olarak öğrenci başına 4 bin 270 lirayla, 6 bin 675 lira arasında destek veriyoruz. İstiyoruz ki eğitimin istihdamla bağı kurulsun, okulu bitirenler işsiz kalmasın.” dedi.

Bakan Yılmaz, bayramların bir araya gelindiği, küskünlüklerin ve kırgınlıkların unutulduğu zamanlar olduğunu belirterek, bu bayramın diğerlerinden bir farkının olduğunu, 15 Temmuz´da ülkenin adeta uçurumun kenarına geldiğini, halkın kendi iradesine sahip çıkma kararlılığıyla uçurumun kenarından dönüldüğünü kaydetti. Bakan Yılmaz, “Uçurumdan düşen kimse tek parça halinde kalmaz. Türkiye´yi parçalamak ve bölmek istiyorlardı. Bu millet ferasetiyle, basiretiyle, birliğiyle, beraberliğiyle buna fırsat vermedi.” diye konuştu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.